Transport zwłok z Anglii

Gdy w 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej – wiele osób niemal z dnia na dzień wyjechało do Anglii. Zwłaszcza pokolenie tych, którzy języka angielskiego uczyli się od dziecka i nie mieli problemów z komunikacją w tym języku. W otwartym rynku pracy w Anglii widzieli swoją nową szansę na lepsze życie. Część osób, oczywiście, miała szczęście i w Anglii mieszkają i pracują do dziś. Część osób, niestety, zderzyło się brutalnie z rzeczywistością emigracji. Niektórzy tak boleśnie, że nie wrócili do Polski żywi.

I tak jest do dziś: nie wszystkim udaje się powrócić do Polski szczęśliwie. Gdy ich życie kończy się na obczyźnie tragicznie, trzeba zorganizować sprowadzenie zwłok z Anglii. Co okazuje się nie być wcale ani proste, ani tanie. Akurat może sama operacja jest do opanowania, ale koszty transportu zwłok z Anglii bywają zawrotne. Coraz więcej osób, postawionych w takiej sytuacji, z przerażeniem stwierdza, że nie stać ich na to, aby sprowadzić do Polski członka rodziny, który zmarł za granicą.

Transport zwłok z Anglii to procedura, którą najlepiej powierzyć wyspecjalizowanym zakładom pogrzebowym. Część z nich zajmuje się tym od dawna, ale część zakładów pogrzebowych wprowadziło do swojej oferty transport zwłok z Anglii niedawno. Można się krzywić, że zakłady pogrzebowe zrobiły to wyczuwając intratne zajęcie, ale prawda jest taka, że z roku na rok i z miesiąca na miesiąc rośnie zapotrzebowanie w całej Polsce i w różnych krajach Europy na transport zwłok z Anglii. Bywają nawet takie tygodnie, kiedy zlecenia na tego typu usługi pogrzebowe spływają do zakładów pogrzebowych nie pojedynczo, ale grupowo. Śmierć nie wybiera, dopada ludzi także poza krajem rodzinnym i wtedy trzeba – kierując się wolą Zmarłego – zdecydować, czy pogrzeb ma się dokonać w kraju w którym nastąpił zgon, czy też zrobić wszystko, aby zorganizować transport zwłok z Anglii.

Koszty mogą ograniczać, ale wola Zmarłego także jest ważna. Samemu trzeba zdecydować, za czym iść.